DESCOPERĂ ISTORIA ROMÂNILOR - BIBLIOTECA MUNICIPALĂ

DESCOPERĂ ISTORIA ROMÂNILOR - BIBLIOTECA MUNICIPALĂ

publicat de Administrator Marti , 1 August 2017, 10:18

Totul a început în urmă cu doi ani, la inițiativa domnului Valentin Orga, conf. univ. dr. la Facultatea de Istorie şi Filozofie, Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, director al Bibliotecii Centrale Universitare „Lucian Blaga", de a creea în cadrul Bibliotecii Municipale Hunedoara un „Centru de documentare - istorie și civilizație românească". Este vorba de un Proiect prin care domnia sa a donat cărți de istorie și civilizație, publicații valoroase, unele destul de rare, adunate de-a lungul anilor, iar noi am amenajat spațiul, luând în gestiune aceste valori inestimabile.
Rolul acestui centru este nu doar de a pune la dispoziția celor interesați informație ci de a stimula cercetarea, formarea unor deprinderi de documentare, și, de ce nu, de a contribui la educarea patriotică a tineretului.
...la bibliotecă puteți petrece ore minunate savurând aceste cărți!

Vizite ziua 16.01.2018 : 12616