FESTIVITATE DE COMEMORARE - MARIA CIONCAN

Informatii Publice

FESTIVITATE DE COMEMORARE - MARIA CIONCAN

Exportă PDF - FESTIVITATE DE COMEMORARE - MARIA CIONCAN Tipăreşte pagina - FESTIVITATE DE COMEMORARE - MARIA CIONCAN Trimite unui prieten - FESTIVITATE DE COMEMORARE - MARIA CIONCAN

publicat de Administrator Joi , 19 Ianuarie 2017, 10:27

Primăria Municipiului Hunedoara organizează sâmbătă, 21 ianuarie 2017, ora 12.00, o festivitate de comemorare a atletei, Maria Cioncan.
Comemorarea va avea loc la bustul regretatei sportive, situat lângă Parcul Corvin, unde se vor depune coroane de flori. Fostul antrenor al atletei, Ştefan Beregszaszi, alături de fosta atletă, Marieta Ilcu, vor fi prezenţi la festivitate.
Vă reamintim faptul că Maria Cioncan este „Cetăţean de Onoare" al municipiului Hunedoara. Ea a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Atena care s-au desfăşurat în cursul lunii august 2004, unde s-a calificat la proba de 800 m şi a câştigat medalia de bronz în finala probei de 1500 m. A fost prima sportivă legitimată la un club din municipiul Hunedoara, care a obţinut o medalie la Jocurile Olimpice.
Atleta Maria Cioncan a decedat pe data de 21 ianuarie 2007, într-un accident de maşină în Bulgaria.

Vizite ziua 30.04.2017 : 18379