Telverde SOLVIT

Telverde SOLVIT

Exportă PDF - Telverde SOLVIT Tipăreşte pagina - Telverde SOLVIT Trimite unui prieten - Telverde SOLVIT

publicat de Administrator Luni , 4 Septembrie 2017, 14:39

Ce este SOLVIT?
Serviciul SOLVIT reprezintă un mecanism creat şi coordonat de Comisia Europeană în domeniul Pieţei interne, care se ocupă de problemele transfrontaliere între o întreprindere sau un cetăţean, pe de o parte, şi o autoritate publică, pe de alta, în cazul în care legislația UE a fost aplicată în mod necorespunzător.
Piaţa internă a Uniunii Europene este o piaţă unică ce asigură libera circulaţie a bunurilor, serviciilor, capitalurilor şi persoanelor şi în care cetăţenii europeni sunt liberi să locuiască, să lucreze, să studieze şi să facă afaceri.

Rolul Solvit

Piaţă internă oferă cetăţenilor şi întreprinderilor numeroase oportunităţi: schimbarea reşedinţei într-o altă ţară din Uniunea Europeană, pentru a studia, lucra sau, la pensionare, pentru a trăi într-un anumit loc sau extinderea afacerii, prin comercializarea produselor sau serviciilor într-un alt stat membru ş.a.m.d.
În general, piaţa internă funcţionează optim, însă, uneori pot fi comite şi erori. De exemplu, să presupunem că ar apare probleme legate de obţinerea unui permis de şedere, recunoaşterea calificării profesionale sau înregistrarea unui autovehicul.
Uneori, aceste probleme apar datorită lipsei de informaţii privind drepturile cetăţenilor în Uniunea Europeană sau a diferenţelor dintre procedurile administrative din celelalte state membre.
În acest context, SOLVIT se ocupă de problemele transfrontaliere între o întreprindere sau un cetăţean, pe de o parte, şi o autoritate publică, pe de alta, acolo unde există posibilitatea ca legislaţia comunitară să fi fost aplicată în mod necorespunzător.

Domeniile frecvent tratate de SOLVIT sunt:
Recunoaşterea profesională a calificărilor şi a diplomelor;
Accesul la educaţie;
Permise de şedere;
Drepturile la vot;
Securitatea socială;
Drepturile de ocupare a unui loc de muncă;
Permisele de conducere;
Înregistrarea vehiculelor cu motor;
Controlul de frontieră;
Accesul pe piaţă al produselor;
Accesul pe piaţă al serviciilor;
Achiziţiile publice;
Impozitarea;
Libera circulaţie a capitalurilor şi a plăţilor.

Vizite ziua 22.11.2017 : 2247