Comemorare Maria Cioncan - 2018

Exportă PDF - Comemorare Maria Cioncan - 2018 Tipăreşte pagina - Comemorare Maria Cioncan - 2018 Trimite unui prieten - Comemorare Maria Cioncan - 2018

publicat de Administrator Miercuri , 17 Ianuarie 2018, 11:40

Primăria Municipiului Hunedoara organizează duminică, 21 ianuarie 2018, ora 11:00, o ceremonie de comemorare a atletei Maria Cioncan.
Comemorarea va avea loc la bustul regretatei sportive, situat lângă Parcul Corvin, unde se vor depune coroane de flori.

Maria Cioncan este "Cetățean de Onoare" al municipiului Hunedoara. Ea a reprezentat România la Jocurile Olimpice de la Atena, care s-au desfășurat în cursul lunii august 2004, unde s-a calificat la proba de 800 m și a câștigat medalia de bronz în finala probei de 1.500 m. A fost prima sportivă legitimată la un club din municipiul Hunedoara care a obținut o medalie la Jocurile Olimpice.

Atleta Maria Cioncan a decedat pe data de 21 ianuarie 2007, într-un accident de mașină în Bulgaria.

Înapoi la Arhivă știri 2018

Preluarea deseurilor electrice !

Comenzi gratuite la TelVerde 0800 444 800 sau www.colecteaza.ro

Vizite ziua 15.08.2018 : 6269