Comunicat de presă

Exportă PDF - Comunicat de presă Tipăreşte pagina - Comunicat de presă Trimite unui prieten - Comunicat de presă

publicat de Administrator Luni , 12 Februarie 2018, 9:23

Primăria Municipiului Hunedoara, Castelul Corvinilor și Muzeul de Arheologie, Istorie, Etnografie Hunedoara vă invită miercuri, 14 februarie 2018, de la ora 12:00, în Sufrageria Bethlen, la evenimentele prilejuite de împlinirea a 560 de ani de la înscăunarea lui Matia Corvin pe tronul Ungariei (14 februarie 1458) și 575 de ani de la nașterea sa (23 februarie 1443). Evenimentele vor fi marcate printr-o prelegere susținută de conf. univ. dr. Radu Lupescu, dar și prin dezvelirea unui portret al marelui rege. Totul se va desfășura în prezența autorităților locale, a unor cadre universitare, a profesorilor și elevilor din școlile hunedorene.
În acest an se împlinesc 560 de ani de la înscăunarea lui Matia Corvin pe tronul Ungariei (14 februarie 1458) și 575 de ani de la nașterea sa (23 februarie 1443).

Înapoi la Arhivă știri 2018

Preluarea deseurilor electrice !

Comenzi gratuite la TelVerde 0800 444 800 sau www.colecteaza.ro

Vizite ziua 25.09.2018 : 4635